<Powrót do strony głównej>

 

                                          

 

Współpraca międzynarodowa i wymiana uczniów

Partnerstwo pomiędzy szkołami – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej i Stefan-Andres-Realschule Plus w Schweich/Niemcy – trwa już blisko dwadzieścia lat. Międzyszkolna wymiana młodzieżowa odbywa się w co drugim roku szkolnym. Realizacja projektu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie oraz pomocy obu gmin – Krokowej i Schweich.

.

Na czym to polega?

W projekcie uczestniczy każdorazowo grupa licząca przeszło dwadzieścioro uczniów z każdej ze szkół. We wrześniu w rodzinach polskich uczniów goszczą ich niemieccy koledzy i koleżanki. Wszyscy uczestniczą wówczas w interesującym programie wymiany: spędzają wspólnie czas jeżdżąc na  wycieczki po najbliższej okolicy (m. in. wydmy ruchome w Łebie, Gdańsk).

W maju następnego roku nasi gimnazjaliści jadą do Schweich, gdzie mieszkają u swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Poznają przepiękną okolicę Mozeli i najstarsze miasto Niemiec – Trewir.

.

Tak to się zaczęło...

Pierwsza grupa młodzieży z gminy Schweich przyjechała już w 1993 roku. W organizacji spotkania pomogła Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa.

Trzy lata później, z inicjatywy Albrechta Grafa von Krockow, doszło do spotkania nauczyciela języka niemieckiego, Krzysztofa Lipowskiego, z nauczycielem ze szkoły w Schweich – Hansem Malburgiem.

Od tamtej pory wymiana młodzieżowa odbywa się cyklicznie.

 

.

 

Hans Malburg, który towarzyszył każdej grupie młodzieży ze Schweich i całym sercem zaangażował się w polsko-niemiecką współpracę, zmarł 25 kwietnia 2014 roku.

.

Dlaczego warto?

Polsko-niemieckie spotkania to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe – zarówno w języku niemieckim jak i angielskim. To także szansa dla gimnazjalistów z Krokowej, by zapoznać się z krajem naszych zachodnich sąsiadów. Oferta jest tym bardziej interesująca, że szkoła w Schweich położona jest w przepięknej okolicy – nad rzeką Mozelą, wśród urokliwych winnic i miasteczek, w bliskości najstarszego miasta Niemiec – Trewiru, w pobliżu Francji i Luksemburga. Podczas wymiany młodzieżowej zawiązują się często długotrwałe przyjaźnie, które dzięki internetowi tak szybko się nie kończą...

.