<strona główna>

Świecino 2014

W dniach 18-19.09.2014 r. wszyscy uczniowie klas trzecich wzięli udział w Żywej lekcji historii- dzień życia w obozie wojskowym z okresu wojny XII letniej (Świecino- 1462)  w Świecinie.

Lekcje prowadzili członkowie Stowarzyszenia „Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy”, które jest organizatorem inscenizacji „Bitwy pod Świecinem z 1462 r.” Zajęcia odbywały się w 4 grupach.

Grupa I- Uczniowie przygotowywali i spożywali posiłki średniowieczne (kasza z warzywami usmażonymi na boczku, kiełbasa z rusztu). Zapoznali się z rodzajami sprzętów kuchennych, poznali zasady funkcjonowania kuchni średniowiecznej. Ponadto zapoznali się z moda średniowieczną, sposobami jej wykonania.

Grupa II- Zapoznała się rodzajami broni czarno prochowej, sposobami budowy obozów obronnych. Podziwiała pokaz artyleryjski z użyciem hakownic i bombardy.

Grupa III – Zdobywała umiejętności strzelania z łuku, zapoznała się z budową i sposobem działania kuszy. Wzięła udział w turnieju myśliwskim w lesie

Grupa IV- Poznała różne rodzaje uzbrojenia ochronnego i zaczepnego, elementy stroju rycerza średniowiecznego.

Uczniowie wysłuchali wykładu o roli bitwy pod Świecinem, roli zakonów rycerskich i konflikcie z zakonem krzyżackim.

Najwięcej radości sprawiły uczniom zabawy średniowieczne: zbijanie workami , siedząc na drążku, kręgle, chodzenie trójkami na deskach, bilard, noszenie wiader z wodą

Lekcje zakończyły się wybiciem pamiątkowej monety.

Po opuszczeniu obozu husyckiego uczniowie pojechali jeszcze do leżącego niedaleko Świecina legendarnego  kamienia zwanego „Boża Stopka” ( obwód 2,66 m).