<strona główna>

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to oficjalne święto w polskim kalendarzu. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Finałowym dniem ODPD był poniedziałek 20. listopada.

Tego dnia w  naszej szkole przygotowano projekcję 2. godzinnego filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”, następnie uczniowie przedstawiali przygotowany plakat „Szkoła marzeń” i prezentowali projekt mundurka szkolnego. Dzień zakończył się wspólną zabawą.

Ponadto, już od poniedziałku 13 listopada na godzinie wychowawczej wszystkie klasy realizowały temat „ Prawa dziecka”. Lekcja miała na celu zapoznać uczniów z postacią Janusza Korczaka i jego myślą pedagogiczną oraz uświadomić istnienie praw człowieka i dziecka. Wyboru dokonano ze względu na prawa ważne dla nastolatków (do prywatności, informacji, wypoczynku) na prawa, które nie są do końca przez nich rozumiane (do informacji, swobody wypowiedzi) oraz prawo tak oczywiste dla młodzieży (do nauki), że o nim często zapominają.

Anita Budzisz-Zelewska
Aleksandra Kwidzińska
Grażyna Zaczek