<strona główna>

Jasełka

Opowieść wigilijna to opowiadanie Karola Dickensa. Książka ukazała się po raz pierwszy w grudniu 1843 roku. Tłumaczona była wielokrotnie. W tym roku, młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami postanowiła, że przedstawi przesłanie tej powieści podczas uroczystych Jasełek.

Opowiadanie Karola Dickensa pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Bohater jest samotnikiem, nielubiącym ludzi. Dba jedynie o własne interesy, pomnażanie swojego majątku.

W noc wigilijną ukazują mu się duchy. Te wizyty mają na celu pokazanie głównemu bohaterowi, jak złe prowadzi życie, dokąd to może go zaprowadzić i jak się przed tym uchronić. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie, przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge pojmuje bezsensowność  takiego życia i staje się serdecznym, dobrym  człowiekiem, jakim był w młodości.

Gratulujemy aktorom i ich opiekunom. Dzięki tej inscenizacji społeczność szkolna miała możliwość poznania tej pięknej, wzruszającej opowieści. Takie przesłanie pokazało, to co w życiu jest najważniejsze i wprowadziło nas w niezwykły, magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.

BMK